Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pramen Labe

Za hlavní pramen Labe se považuje oblast Labské louky na hřebenech Krkonoš (dalšími prameny jsou pramen Bílého Labe na Úpském rašeliništi a pramen Malého Labe pod Přední planinou). Nadmořská výška tu byla stanovena na 1386,3 m n.m.

Na Labské louce také pramení Mumlava a o kousek dál na Pančavské louce říčka Pančava - první přítok Labe. Na Polskou hranici je to od pramene jen půl kilometru. Hranice panství tu probíhaly od pradávna a páni se o ně také často dohadovali, to připomíná nedaleké rozcestí U čtyř pánů, kde se dělily hranice čtyř polesí.

Přes Labskou louku také dříve vedla významná obchodní zemská stezka spojující Čechy a Slezsko. Říkalo se jí "Česká". Na Labskou louku stoupala z Dvoraček a pokračovala dál přes hraniční hřeben na sever. Doložená je od 10.století.

Okolí pramene bylo několikrát upravováno, také dvakrát vysvěceno (jednou v 17. a podruhé v 19.století). V součastnosti je voda prameniště svedena do kamenné skruže. Poblíž byla v roce 1968 nainstalovaná zídka  s erby měst, kterými Labe protéká. Dnes tu najdete 28 erbů - z nichž 14 patří českým městům a 14 německým. V roce 2006 v rámci česko-německého projektu "Velebím tě Labe, ty libé"  tu také byla umístěna dřevěná socha znázorňující vodu. Skutečný pramen není přímo ve studni, ale je ukryt v travinách o něco výš.

K prameni se dostanete po celý rok. V zimě bývá ukryt pod vysokou vrstvou sněhu a najdete ho jen podle rozcestníku. Vede sem zelená a žlutá turistická značka z rozcestí u Čtyř pánů a červená značka od Labské boudy, žlutá značka stoupá dál k hraničnímu hřebenu s Polskem. Jako výchozí bod výletu na pramen Labe můžete zvolit Špindlerův Mlýn, Mísečky, Rokytnici nad Jizerou nebo Harrachov.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář