Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pramen Vltavy

Pramen Teplé Vltavy, který vyvěrá z rašeliniště na ubočí Černé hory blízko Bavorských hranic (pouhých 600 m), je nejvýše položeným pramenem Vltavy (1315 m n.n.), zároveň se uvádí jako oficiální hlavní pramen naší nejdelší řeky.

Pod Černou horou je voda z prameniště svedená do kamenné studánky. Za první republiky stávala poblíž tohoto oblíbeného turistického místa chata (vyhořela v roce 1945). Až do roku 1989 nebylo místo turisticky přístupné. Dnes vede kolem symbolického pramene turistická i cykloturistická značka, v zimě se sem dostanete po upravované běžkařské stopě. Místo studánky (i když je pod sněhem) poznáte podle dřevěné sochy dívky.

Správa šumavského národního parku zpřístupnila letos o prázdninách jednu z výše položených vltavských tůněk, vede k ní dřevěný chodník pro pěší. Uvádí se, že tento vývěr mohl vzniknout díky člověku, snad by měl vytékat z bývalého stříbrného dolu. Ani tento pramen vody však nelze označit za ten pravý a jediný. Vltava totiž žádný pramen nemá, jen pramennou oblast rašeliniště pod Černou horou.

Voda z obou vývěrů je velmi čistá, prý má vysoký obsah stříbra a mezi místními se proslýchá, že je léčivá.

Pod rašeliništěm všechna vltavská voda vytváří potok, označovaný jménem Černý. Až od soutoku s Vydřím potokem v Borové Ladě nese říčka název Teplá Vltava.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář