Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křemžský potok

Křemžský potok, podél toku také nazývaný Markův, Rybářský, Dobročkovský a Brložský, patří do povodí Vltavy. Najdete ho v Jižních Čechách. Celková plocha povodí potoka je 126,6 km2, délka toku je 29,8 km, průměrný průtok v ústí je 0,94 m3/s.

Pramení pod horou Chlum ve vojenském prostoru Boletice. Pramen vyvěrá ze severního svahu hory na dohled od žluté turistické trasy mezi Markovem a Tisou. Nad pramenem byl v roce 2003 vybudován malý dřevěný přístřešek. Vzhledem k tomu, že se pramen nachází ve vojenském prostoru, je přístupný jen ve zvláštním režimu.

U obce Ktiš Křemžský potok vojenský prostor opouští a o několik kilometrů dál - v rezervaci Dobročkovské hadce - vtéká do CHKO Blanský les. Protéká celou chráněnou oblastí a u jejího východního okraje pod zříceninou Dívčí kámen se vlévá do Vltavy.

Potok protéká nádhernou krajinou Jižních Čech. Je s ním spojen život mnoha vzácných rostlin a živočichů. Zejména na horním toku je zaznamenaný výskyt vyder říčních, mihule potoční a perlorodky říční. I na dolním toku pod Třísovským oppidem a zříceninou Dívčí kámen můžete potkat skorce vodního – zvláštního ptáka, který se umí potápět a běhat pod hladinou.

Nejvýznamnější technickou památkou spojenou s Křemžským potokem je železniční most z roku 1891 před zastávkou Holubov. Má délku 100 m a klene se nad hlubokým údolím potoka ve výšce 30 m.

Z Holubova až k ústí Křemžského potoka do Vltavy vede příjemná turistická trasa značená žlutě v délce cca 4 km, souběžně s ní vede cyklotrasa č. 1127. Podél cesty jsou rozmístěny informační tabule naučné stezky. Trasa míjí rezervaci Holubovské hadce po levé straně, po pravé straně za potokem se zdvihají srázy Třísovského oppida. Žlutá značka končí u zříceniny Dívčí kámen (informace a fotografie najdete ve stejnojmenném odkazu u řeky Vltavy), naučná stezka (spolu s cyklotrasou) pokračuje dál k soutoku, stáčí se a stoupá na ostroh Třísovského oppida (informace a fotografie najdete ve stejnojmenném odkazu u řeky Vltavy) a vede až k vlakové zastávce Třísov.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář